Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
czarno biały film

Komedie są jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych. Przywołują uśmiech na twarzach widzów i pozwalają na chwilę oderwać się od codzienności. W dzisiejszym artykule przedstawimy zestawienie pięciu komedii, które uznawane są za najśmieszniejsze i najbardziej kultowe w historii kina. W tej pełnej humoru podróży przez świat filmowych komedii znajdziemy zarówno klasyki, jak i nowsze produkcje, które zdobyły serca widzów na całym świecie.

 

1. “Niemy krzyk” (1923) – reż. Buster Keaton

“Niemy krzyk” to klasyczna komedia niema z niesamowitym aktorem Busterem Keatonem w roli głównej. Film opowiada historię nieszczęśliwego młodzieńca, który próbuje zdobyć serce swojej ukochanej, ale natrafia na wiele przeszkód i niezręcznych sytuacji. Charakterystyczne dla Keatona są jego doskonałe umiejętności fizyczne i niezwykła precyzja w komediowym timingu. “Niemy krzyk” to prawdziwy klasyk komedii, który bawił pokolenia i wpłynął na wiele późniejszych produkcji.

 

2. “Blues Brothers” (1980) – reż. John Landis

“Blues Brothers” to kultowa komedia muzyczna, która połączyła świetny humor z doskonałą ścieżką dźwiękową. Film opowiada historię Jake’a i Elwooda Bluesów, dwóch braci, którzy postanawiają zebrać swoją zespół bluesowy, aby pomóc sierocińcowi, w którym dorastali. Przepełniony energią i niezapomnianymi piosenkami, “Blues Brothers” oferuje nie tylko mnóstwo śmiechu, ale także niezapomniane występy muzyczne.

 

3. “Głupi i głupszy” (1994) – reż. Peter Farrelly

“Głupi i głupszy” to kultowa komedia opowiadająca o przygodach dwóch największych nieudaczników, Harry’ego i Lloyda. Film pełen jest absurdalnego humoru, slapstickowych gagów i niezapomnianych dialogów. W rolach głównych występują Jim Carrey i Jeff Daniels, którzy stworzyli niesamowity duet komediowy. “Głupi i głupszy” to film, który daje gwarancję nieustannego śmiechu i zapada w pamięć na długo.

 

4. “Zakochany bez pamięci” (2004) – reż. Michel Gondry

“Zakochany bez pamięci” to romantyczna komedia, która wyróżnia się oryginalnym i nietypowym podejściem do tematu. Główny bohater, Joel, postanawia wymazać z pamięci wspomnienia o swojej byłej dziewczynie, ale w trakcie tego procesu zdaje sobie sprawę, że nadal ją kocha. Film opowiada nie tylko o miłości, ale także o naturze ludzkiej pamięci i sposobach radzenia sobie z przeszłością. Świetne aktorstwo Joela (w tej roli Jim Carrey) i intrygująca fabuła sprawiają, że “Zakochany bez pamięci” to komedia pełna wzruszeń i refleksji.

 

5. “Kac Vegas” (2009) – reż. Todd Phillips

“Kac Vegas” to jedna z najbardziej szalonych i zabawnych komedii ostatnich lat. Film opowiada historię czterech przyjaciół, którzy wyruszają na wieczór kawalerski do Las Vegas. Po dzikiej nocy budzą się bez pamięci i zastają w swoim hotelowym pokoju niewyobrażalne zniszczenie. Początkowo nie mają pojęcia, co się wydarzyło, i przez cały film próbują odkryć, co się tak naprawdę stało. “Kac Vegas” to pełna absurdalnych sytuacji i niezwykłych żartów komedia, która wciąż bawi i zaskakuje swoją nieprzewidywalnością.

 

Podsumowanie

Wybór pięciu najlepszych komedii wszech czasów jest trudnym zadaniem, ponieważ istnieje wiele innych filmów, które również zasługują na uznanie. Opisane powyżej produkcje to jednak kultowe i niezapomniane komedie, które zdobyły serca widzów na całym świecie. “Niemy krzyk”, “Blues Brothers”, “Głupi i głupszy”, “Zakochany bez pamięci” i “Kac Vegas” to filmy, które doskonale balansują między doskonałym humorem a ciekawą fabułą, pozostawiając widza z uśmiechem na twarzy. Niezależnie od preferencji filmowych, te komedie z pewnością dostarczą wiele rozrywki i świetnych momentów.