Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Notatnik cyfrowy: jak działa i czym różni się od tabletu

Share your love

Nazwa myli. Pod hasłem “cyfrowy notatnik z rysikiem” sprzedaje się urządzenia, które dzieli ponad dwa tysiące złotych różnicy, a serwis Ceneo porządkuje tę kategorię aż w cztery grupy:

  • notatniki e-ink do pisania rysikiem,
  • inteligentne notatniki digitalizujące zapiski,
  • urządzenia do notatek cyfrowych ze stylusem,
  • proste tabliczki LCD.

Najtańsza pozycja w tym zestawieniu kosztowała 105 zł, a najdroższy z wymienionych modeli, Onyx Boox Note Max o przekątnej 13,3 cala, zaczynał się od 2229 zł (stan na 18 września 2026 roku). Różnicę tworzy to, co urządzenie robi z zapisaną stroną. Tabliczka LCD pokazuje ślad rysika i kasuje go jednym przyciskiem, bez zapisu i bez eksportu. Notatnik e-ink przechowuje setki stron, pozwala je porządkować, eksportować i część z nich zamienić na tekst maszynowy. Poniżej znajdziesz parametry, które rozstrzygają wybór, oraz miejsca, w których łatwo się pomylić.

Jak działa notatnik cyfrowy w skrócie? Ekran e-ink albo LCD rejestruje ruch rysika – w droższych modelach dzięki technologii EMR, która nie wymaga baterii w piórze – i zamienia go w cyfrowy zapis przechowywany w pamięci urządzenia. Stamtąd notatkę można uporządkować w foldery, wyeksportować do PDF, PNG lub DOCX, a w części modeli dodatkowo zamienić pismo odręczne na tekst maszynowy.

Cztery rodzaje sprzętu sprzedawane pod jedną nazwą

Zacznijmy od dołu cennika. Tabliczki LCD Ceneo opisuje jako najtańszą opcję do podstawowego rysowania i pisania, “zwykle bez poziomu funkcji jak w E-Ink czy inteligentnych systemach”. Kupujesz tu jedną funkcję: piszesz i czyścisz ekran. Do notatek ze studiów czy z pracy to za mało. Do rysowania dla dziecka albo listy zakupów w kuchni wystarczy.

Druga grupa to inteligentne notatniki, czyli papierowe notesy współpracujące z aplikacją, która przenosi zapiski do wersji cyfrowej. Piszesz zwykłym długopisem na papierze, a digitalizacją zajmuje się urządzenie lub aplikacja.

Trzecia grupa stoi najbliżej tego, czego zwykle szuka osoba wpisująca tę frazę w wyszukiwarkę. To notatniki z ekranem e-ink: mają własną pamięć, system operacyjny i rysik, a elektroniczny papier nie męczy wzroku i pobiera prąd głównie przy odświeżaniu obrazu. Czwarta grupa, urządzenia z ekranem LCD i stylusem, pracuje bliżej klasycznego tabletu. Dostajesz rozbudowane narzędzia edycji, płacisz krótszym czasem pracy baterii.

Rysik: technologia EMR kontra rysik pojemnościowy

Rysik przesądza o tym, czy pisanie przypomina długopis, czy przesuwanie palcem po szkle. W notatnikach e-ink dominuje technologia EMR, w której pióro nie ma własnego zasilania, bo energię pobiera z pola elektromagnetycznego generowanego przez warstwę pod ekranem. Tak pracuje rysik w modelu HUION Kamvas Ink, opisywany jako “bezbateryjna technologia EMR” z 4096 poziomami nacisku. Taką samą czułość, 4096 poziomów, deklaruje producent rysika do BOOX Note Air4 C.

Producent reMarkable wymienia przy swoim rysiku cztery cechy:

  • brak ładowania, parowania i konfiguracji,
  • końcówkę o zwiększonym tarciu,
  • wykrywanie nachylenia,
  • mocowanie magnetyczne.

Wbudowaną gumkę dostaniesz wyłącznie w droższej wersji Marker Plus. To typowa pułapka zakupowa w tej kategorii: rysik do modelu reMarkable Paper Pro producent sprzedaje osobno, poza zestawem z urządzeniem. HUION dokłada do notatnika rysik i pokrowiec. W pudełku znajdziesz też trzy wymienne końcówki oraz kabel USB-A na USB-C.

Osobny parametr to opóźnienie między końcówką a śladem na ekranie. reMarkable podaje dla wersji Paper Pro odległość pióra od atramentu mniejszą niż 1 mm. Im mniejsza ta wartość, tym mniej rozjeżdża się to, co widzisz, z tym, gdzie faktycznie prowadzisz rękę.

Konwersja pisma odręcznego i polskie znaki

Ten punkt sprawdź przed płatnością, a nie po niej. Zamiana notatek na tekst maszynowy bywa głównym powodem zakupu, a reMarkable 2 korzysta z silnika MyScript i obsługuje cztery języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Polskiego na tej liście nie ma. W modelu Paper Pro zamiana pisma na tekst wchodzi w skład płatnej subskrypcji Connect, więc kosztuje cyklicznie, a nie raz.

Serwis Czytio zwraca uwagę, że obsługa polszczyzny sprawia kłopot także innym urządzeniom, bo “nie każdy model radzi sobie równie dobrze z ogonkami czy łączonymi literami”. Liczy się również to, gdzie odbywa się rozpoznawanie znaków. Część notatników wysyła stronę do przetworzenia w sieci i bez internetu konwersja nie zadziała. PocketBook InkPad Eo rozpoznaje pismo lokalnie, bez dostępu do sieci.

Trzecia rzecz to formaty wyjściowe. Notatki po konwersji zwykle zapiszesz jako PDF, DOCX lub TXT i zsynchronizujesz z chmurą. reMarkable 2 importuje pliki PDF i EPUB, a eksportuje do PDF, PNG oraz SVG, więc plik tekstowy nie jest tu formatem domyślnym.

Ekran, bateria i waga w liczbach

Parametry poniżej pochodzą ze stron producentów i karty produktu w sklepie. Puste pola oznaczają, że producent nie podaje danej wartości w materiałach, które udało się sprawdzić.

Model Ekran Rozdzielczość Waga Bateria Pamięć
reMarkable 2 10,3 cala, monochromatyczny, E Ink Carta 1872 x 1404 (226 PPI) ok. 403,5 g 3000 mAh, do 2 tygodni 8 GB
reMarkable Paper Pro 11,8 cala, kolorowy brak danych producenta brak danych producenta 2 tygodnie przy 2 h pisania dziennie brak danych producenta
BOOX Note Air4 C 10,3 cala, Kaleido 3, 4096 kolorów 2480 x 1860 (300 ppi) w szarościach, 1240 x 930 (150 ppi) w kolorze ok. 420 g 3700 mAh 64 GB, 6 GB RAM
HUION Kamvas Ink 10,3 cala, monochromatyczny e-ink 1872 x 1404 (227 PPI) brak danych producenta 6000 mAh, do 12 dni pracy i 30 dni czuwania 64 GB, 4 GB RAM

Kolor kosztuje rozdzielczość. BOOX Note Air4 C rysuje w skali szarości w 300 ppi, ale w kolorze schodzi do 150 ppi. Jeśli notujesz głównie tekst i schematy, monochromatyczny panel da ostrzejszy ślad.

Druga obserwacja dotyczy masy. Notatnik dziesięciocalowy waży ponad 400 g, a siedmiocalowy Onyx Boox Go 7 tylko 195 g, więc przy codziennym noszeniu w plecaku tę różnicę poczujesz. Trzecia rzecz to czas pracy. Tablet ogólnego przeznaczenia wytrzymuje około dziesięciu godzin, a urządzenia z elektronicznym papierem liczą go w dniach lub tygodniach.

Notatnik cyfrowy a tablet: różnica w praktyce

Notatnik z ekranem e-ink i tablet ogólnego przeznaczenia rozwiązują inny problem, mimo że oba przyjmują rysik. Serwis Guidelee zestawił wymiary, wagę i czas pracy baterii trzech urządzeń:

  • iPad Air 5: 178,5 x 247,6 x 6,1 mm, 461 g, do 10 godzin przeglądania sieci lub około 8 godzin samego notowania,
  • reMarkable 2: 187 x 246 x 4,7 mm, ok. 403 g, do 14 dni pracy przy rzadkim użyciu,
  • Onyx Boox Note Air 3C: 226 x 193 x 5,8 mm, 430 g, 7-8 godzin w najbardziej intensywnym trybie.

Większa różnica jest jednak funkcjonalna, nie techniczna. iPad to urządzenie wielofunkcyjne – odtwarza filmy, obsługuje gry i komunikatory w pełnej palecie kolorów, ale każda z tych funkcji odciąga uwagę od pisania i wymaga sklepu z aplikacjami. Notatnik e-ink celowo ogranicza się do czerni i bieli albo kilkunastu odcieni szarości. Działa bez powiadomień z mediów społecznościowych i nie potrzebuje App Store, żeby spełnić swoją jedną funkcję: zapisywanie i porządkowanie tekstu odręcznego.

Kryteria wyboru i typowe błędy przy zakupie

Przed zamówieniem sprawdź kolejno kilka punktów, zaczynając od tych, których po zakupie nie zmienisz.

  • Język konwersji pisma. Jeśli piszesz po polsku, upewnij się, że model rozpoznaje znaki diakrytyczne.
  • Rysik w zestawie lub poza nim oraz cena zamiennych końcówek.
  • Przekątna ekranu. Format zbliżony do A4, jak 13,3 cala w modelu Note Max, sprawdza się przy dokumentach i schematach, mniejszy przy notatkach w drodze.
  • Kolor kontra rozdzielczość, czyli czy potrzebujesz kolorowych warstw kosztem ostrości.
  • Formaty eksportu i sposób synchronizacji, najlepiej sprawdzone na liście producenta.
  • Model rozliczeń, ponieważ część funkcji producent udostępnia wyłącznie w abonamencie.

Najczęstszy błąd polega na kupieniu tabliczki LCD w przekonaniu, że to tani odpowiednik notatnika e-ink. Drugi to założenie, że skoro urządzenie zamienia pismo na tekst, poradzi sobie również z polszczyzną. Trzeci dotyczy systemu. Sprzęt z Androidem, jak BOOX Note Air4 C z Androidem 13, przyjmie aplikacje zewnętrzne, a urządzenie z zamkniętym oprogramowaniem ograniczy cię do funkcji przygotowanych przez producenta.

Komu cyfrowy notatnik realnie się przyda

Sens zakupu pojawia się tam, gdzie liczy się jednoczesny dostęp do wielu dokumentów i możliwość pisania po nich ręcznie. Osiem gigabajtów pamięci w reMarkable 2 czy 64 GB w modelach BOOX daje zapas na setki plików, które na papierze zajęłyby kilka segregatorów. Import PDF i EPUB pozwala nanosić uwagi wprost na materiale, zamiast przepisywać go do osobnego zeszytu.

Druga sytuacja to praca poza biurkiem. Urządzenie z elektronicznym papierem ładujesz raz na kilkanaście dni, więc nie szukasz gniazdka w trakcie dnia, a ekran pozostaje czytelny także w ostrym świetle. Trzecia to porządkowanie materiałów rozproszonych między kartkami. Eksport do PDF, DOCX lub TXT i synchronizacja z chmurą sprawiają, że notatka trafia od razu tam, gdzie powstaje reszta dokumentu.

Jest też odwrotny scenariusz. Jeśli notatki sprowadzają się do krótkich list, a raz zapisana strona nie musi przetrwać do jutra, tańsza tabliczka LCD zrobi dokładnie to samo za ułamek ceny.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić reMarkable 2?

To zależy od języka twoich notatek. Urządzenie ma 10,3-calowy monochromatyczny ekran o rozdzielczości 1872 x 1404 (226 PPI), waży około 403,5 g przy grubości 4,7 mm, oferuje 8 GB pamięci i do dwóch tygodni pracy na akumulatorze 3000 mAh. Konwersja pisma opiera się jednak na silniku MyScript i obsługuje angielski, niemiecki, francuski oraz hiszpański, więc osoba pisząca po polsku z tej funkcji nie skorzysta.

Co zamiast reMarkable?

Najbliższą alternatywą w tej samej przekątnej jest BOOX Note Air4 C: 10,3 cala, ekran Kaleido 3 z 4096 kolorami, 6 GB RAM, 64 GB pamięci i Android 13, który przyjmuje aplikacje zewnętrzne. Tańszy wybór monochromatyczny to HUION Kamvas Ink z ekranem 10,3 cala, akumulatorem 6000 mAh i deklarowanymi 12 dniami pracy, wyceniony w Media Expert na 1799,99 zł (stan na 18 września 2026 roku). Kto potrzebuje formatu zbliżonego do A4, sięgnie po Onyx Boox Note Max z ekranem 13,3 cala.

Jaki jest najlepszy cyfrowy notatnik?

Jednego takiego modelu nie ma. Wybór rozstrzyga się na konkretnych parametrach: języku konwersji pisma, przekątnej ekranu, obecności koloru i otwartości systemu. Warto jednak odnotować, że rankingi e-notatników z 2026 roku publikowane przez serwisy Czytio i NaCzytniku otwiera ten sam sprzęt: Onyx Boox Note Air 5 C z kolorowym ekranem Kaleido 3 o przekątnej 10,3 cala, 64 GB pamięci i systemem Android 15.

Czym różni się notatnik cyfrowy od tabletu?

Głównie przeznaczeniem, nie samą technologią dotyku. Tablet, jak iPad Air 5 (461 g, do 10 godzin pracy), jest urządzeniem wielofunkcyjnym z pełną paletą kolorów, aplikacjami i powiadomieniami. Notatnik cyfrowy z ekranem e-ink, na przykład reMarkable 2 (403 g, do 14 dni przy rzadkim użyciu), ogranicza się celowo do czerni i bieli lub kilkunastu odcieni szarości i działa bez rozpraszaczy, żeby dobrze robić jedną rzecz: zapisywać pismo odręczne.

Źródła:

Podziel się swoją opinią